wtorek, 7 maja 2019

U bram / At the gates - first bilingual post!


 W końcu! Zajęło to lata. Ciężko było wykonać ten krok, ale pierwszy moduł makiety, która była jednocześnie pracą na coroczny konkurs Tabletop World (niestety nie udało się zdobyć podium) jest skończony. Poniżej opiszę (chciałem krótko ale wychodzi już lekki elaboracik) co i skąd jest oraz ogólny zamysł całej makiety.

At last! It took ages. It was hard to do the initial step, but finally the first module of my diorama/gaming table which was also the entry to the Annual Tabletop-World Competition (unfortunatelly I didn't win or place on the podium) is ready! Below you can find out what I am planning next and what was used to build this piece.

Na początek wymiary. Moduł ma 120x60 cm. Cały stół ma mieć przynajmniej 240x120cm (a możliwe 300x120). Plan jest taki, by każdy moduł dało się połączyć dość dowolnie, choć pierwotne ustawienie będzie najbardziej optymalne i zachowa logiczny ciąg. Pierwszy moduł stworzyłem tak, by mury obronne z bramą zakrywały linię łączącą dwa sąsiadujące moduły. Rzeka która przepływa wszerz dioramy wpada do morza, gdzie znajdziemy wrak statku. Wzdłuż brzegu z jednej strony znajduje się droga która rozwidla się w dwie strony. Na środku znajduje się most który łączy oba brzegi a zaraz obok znajduje się przystań rybacka. 

Lets start with the dimensions. The board is 120x60 cm (4"x2"). The whole table will be 240x120 cm (8x4). The plan is to make it available to put all the modules in any order, although the original setting will be the most optimal and logical. The first board is constructed in a way, that the City Walls cover the joint between two modules. The river that runs through the diorama ends with a part of the sea, and the Gloomtide shipwreck sunk in resin. There is a bridge in the middle connecting the river banks and a fisherman's hut as well. 
Za murami zacznie się właściwe miasto z rynkiem. Ilość budynków zależeć będzie od finansów, ale już mam sporą kolekcję budynków Tabletop World, ale również innych producentów. Miasto płynnie zakończy się klasztorem z cmentarzem by zamknąć część zurbanizowaną. Powinno to zająć 2, ale być może będą to 3 moduły - czas pokaże ile modeli uda mi się dozbierać. Ostatnim modułem będzie segment "rolniczy". Tam znajdzie się znowu mały fragment rzeki z fantastycznym młynem wodnym od Tabletop World, będzie wiatrak i pola uprawne oraz wiejskie chaty.

Beyond the walls the city will start. The number of buildings depends on my finances, but I already have a big collection of Tabletop World buildings, as well as other manufacturers. The City/Town will end with a big Abbey with a giant Cathedral and a Cementary to close the urban section. That might take 2-3 modules - time will tell how many models I will be able to aquire. The last module will be green again and will focus on the rural area. There will be another river section with a fantastic Watermill by Tabletop World, a windmill and some crop fields.


Na koniec spis wykorzystanych produktów oraz podziękowań.

Lista (niepełna - jak o kimś zapomniałem to przepraszam) użytych produktów i podziękowań:

(PRODUCTS USED AND A THANK YOU)

Wrak statku - Gloomtide Shipwreck od GW - Model otrzymałem od Tomasza S. z Shaga (która niestety nie wytrzymała próby czasu). Niemniej chciałem bardzo Tomkowi podziękować, bez niego to wszystko co się dzieje nie miałoby miejsca. I jak tylko się ogarnę - skończę co mam dla Ciebie do skończenia :)

A very very warm thanks to Tomek "Sikor" for all your love and support on this project!! Gloomtime Shipwreck from GW was a gift from Tomek.

Część zieleniny i materiałów (choć większość figurek będzie na następnych modułach) nabyta w sklepie Battle-Models - tu również specjalne podziękowanie dla Pana Włodzimierza Kargińskiego - Nie dość że wzorowa obsługa klienta, to jeszcze naprawdę fajne gratisy - wóz na zdjęciu dostałem jako niespodziankę do zakupów, gdy zabrakło mi na niego funduszy. Także bardzo dziękuję i pamiętam!  

A very special thanks to mr. Kargiński from the battle-models.com website for supporting this project!

Drzewa, trzciny, trawa i segmenty krajobrazu - Noch/Faller/Auhagen/Woodland Scenics - Większość nabyta w sklepie Modelmania w Gdańsku. Bardzo dobrze zaopatrzony sklep!

Most of the "greens" were purchased in Modelmania - a modelling shop I live near. Their stock is fantastic. 

Większość figurek pochodzi z całkiem nowej produkcji CMON - A Song of Ice and Fire. Wsparte na kickstarterze (już dostępne w detalu), bardzo przyjemne figurki no ten klimat Gry o Tron! 

Most of the miniatures on the Diorama are from a fantastic game by CMON - A Song of Ice and Fire

Kilka figurek żywicznych między innymi żaby, jaszczur, żebrak, trędowaty, wrak łódki i inne duperele firmy HQ resin kupione w  Hexy Shop. (some resin figures and basing kits)

Brama i Mury obronne - Tabletop World (City Gate and Walls)

Most z podstawką rzeczną - Tabletop World (bridge)

Przystań rybacka z podstawką rzeczną - Tabletop World (fisherman's hut)

Rzeka - producent Tabletop World (river)

Sporo małych detali (np. grzybki) dostarczył Ristul (więcej od Ristula na kolejnych modułach) Small details like mushrooms

Kwiaty i tufty - Paint Forge (flowers and tufts)

Krzaki - BSM - Bear's Scale Modeling (vegetation) - Great quality products, easy to use.


DZIĘKUJĘ ŻE ZAJRZELIŚCIE, NAJŁATWIEJ ZŁAPAĆ MNIE NA FB:
THANK YOU FOR LOOKING! MY FB PAGE WHERE YOU CAN REACH MY EASILY:


  

11 komentarzy:

 1. Gratulacje - choć to słowo nie oddaje mojego podziwu dla Twojego trudu i wytrwałości jakiej wymagało dokończenie tego modułu. Świetna sprawa. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki ;) Mam nadzieję że załapię się do podsumowania tygodnia :)

   Usuń
  2. Myślę, że tak. ;)

   https://quidamcorvus.blogspot.com/2019/05/zebrane-z-tygodnia-426.html

   Usuń
  3. No Panie Dzieju, nobilitacja straszna :) Dzięki ;)

   Usuń
 2. Powiem krótko - to co prezentujesz TOTALNIE URYWA DUPSKO i to przy samym kręgosłupie.

  Chapeau bas i pokłon w pas. Jest to totalnie mój klimat, uwielbiam takie projekty. Średniowieczna atmosfera, pnące się pod niebo mury, jakiś most, niewielkie domki, leniwy strumień... Kiedy patrzę na zdjęcia, to klimat aż się z nich wylewa.

  Mógłbym długo rozpływać się nad tym jak ładnie pomalowałeś budynki, jak starannie wykonałeś zieleń i jak ciekawie rozplanowałeś całość. Zdecydowanie widać tu dziesiątki godzin spędzonych nad makietą i wielką pasję. O jakichkolwiek minusach nie warto tu nawet mówić, bo są absolutnie nieznaczące. Przy tej skali projektu ZAWSZE znajdzie się coś do poprawki - tu dodać kwiatek, tam zabrać krzaczek :) Gdybym miał ocenić to w jakiejś skali, to dostajesz 11/10 :)

  Sam chciałem wykonać podobny projekt w skali 1/72 - siedzi to gdzieś w mej głowie, jednak jeszcze nieprędko nastąpi. Robiłem już dwa podejścia. Jak to mówią - szewc bez butów chodzi i malując dla innych, nigdy nie mam czasu na realizację własnych pomysłów :)

  Dobijając do końca tego komentarza - bardzo chętnie widziałbym częstsze aktualizacje na blogu. Są bardzo inspirujące.

  Pozdrawiam bardzo serdecznie i z wypiekami na twarzy czekam na kolejne posty!

  Bartek; MFW

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za bardzo obszerny komentarz :* Czyli podzielamy klimat :) Bo wiemy, że można zrobić średniowiecze brudnym, mrocznym, bardziej realistycznym. Ale to jest fantastyka. Przyświecają mi 3 cele: 1. pomalować wszystko najlepiej jak potrafię, z dbałością o każdy detal. 2. Stworzyć klimat. Klimat bajki. Przeniesienia się w sielski klimat. 3. Doskonalić się. Wiadomo że są błędy. Sam widzę ich bardzo dużo. I bardzo chętnie wysłucham uwag. Wiadomo, że najlepiej słucha się peanów na swoją cześć. Każdy potrzebuje dowartościowania. ALE. Generalnie komentarze były pozytywne, nawet bardzo, ale znalazł się jeden komentarz odnośnie oświetlenia. Na początku leciutkie ciśnienie, bo jakakolwiek uwaga czasami potrafi rozdrażnić. Autor tamtego komentarza jednak nie napisał go złośliwie i zaproponował kontakt na priv. po kilku sekundach pomyślałem, że się odezwę, zgadaliśmy się, zadzwoniliśmy do siebie i bardzo fajnie się rozmawiało i być może wyjdzie z tego ciekawy projekt. Więc cenię sobie uwagi, bo pozwalają mi uczyć się nowych rzeczy. Wystarczy przewinąć tego bloga by zobaczyć jak wygląda ta moja droga i ile czasu zanim zabrałem się do tworzenia. Ale powiem ci, że samo zrobienie jej nie było aż tak czasochłonne jak zbieranie materiałów. No chyba że ktoś ma pełno forsy ;) Tak więc nawet jak nie robisz samej makiety, to maluj budynki, dodatki, figurki które zamierzasz postawić. W końcu jak będziesz naprawdę chciał to zrobić, to znajdziesz mobilizację by wszystko połączyć. A jak będziesz chciał o czymś pogadać, wal na fejsie śmiało :)
   Na koniec - częstotliwość aktualizacji bloga. No tutaj nawalam. I nie będę obiecywał poprawy bo działam w "zrywach" :P ale powiedzmy że się postaram ;) Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję!

   Usuń
 3. Wpadłem na bloga przez przypadek i zostaje na dłużej :) Gratulacje, praca mistrzowska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dziękuję uprzejmie :) Postaram się częściej coś wrzucać :)

   Usuń
 4. Brakuje tylko ekipy poszukiwaczy świętego graala z Monty Pythona ;) CUDOWNE najlepsza jaką widziałem ! Zagrać na takiej sesje RPG marzenie!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i będzie, kto wie, kto wie ;) Dziękuję za miłe słowa!

   Usuń